Ebben a fejezetben eloszlatunk néhány olyan tévhitet, ami sok embert megakadályozott abban, hogy hőszigetelje a házát.
Ha tudták volna mi az igazság, ma már sokkal energiatakarékosabb házban laknának, és a megtakarított pénzt, magukra költenék.
Hőszigetelés után penészedés lesz.
A hőszigetelés utáni penészedést nem a hőszigetelés okozza, hanem több, gyakran együtt elkövetett hiba, főként ezek:
- A hőszigetelést gyakran ablakcserével együtt oldják meg. Az ablak csere előtt a levegő és vele együtt a pára szinte szabadon járt-kelt a régi ablakok résein keresztül. A rések megszüntetésével gondoskodni kell a szellőztetésről, ami naponta két-három alkalommal 5 perces kereszthuzattal megoldható.
- A homlokzati hőszigetelést és a födém (padlás) hőszigetelését nem dolgozzák össze. Ha a homlokzati hőszigetelés és a padlás hőszigetelése nem ér össze, akkor a kettő között a ház fala érintkezik a hideg levegővel. Ettől a fal mennyezethez közeli része, és a plafon falhoz közeli része sokkal hidegebb lesz, mint a többi szerkezet. Itt könnyen lecsapódik a pára, és a felület a penész táptalajává válik.
- Nem hőszigetelik a lábazatot. Ilyenkor a lábazaton keresztül lehűl a padló falhoz közeli része, és a fal belső oldalának padló közeli része. Ez egy jellegzetes penészedési tünet.
Megszűnik a fal lélegzése.
A fal nem lélegzik. Tény, hogy van páraáteresztő képessége. A falon keresztül távozik a belső pára 2-3%-a. Az épületfizika és páratechnika egy nagyon komoly tudomány. Ha mégis aggódsz azért, mert a polisztirolos hőszigetelés megszünteti a fal páraáteresztő képességét, akkor válassz Baumit Open rendszert, vagy kőzetgyapot alapút!
A szellőztetéssel a megtakarított meleget is kieresztem a szabadba.
Ezzel csak egy gyors levegőcserét csinálsz. A benti meleg- és magas páratartalmú levegőt kicseréled a friss, hideg kinti levegővel. Mivel a benti szerkezetek (padló, falak, bútorok) nem tudnak lehűlni ennyi idő alatt, kb. 5 perc alatt fel is melegítik a beengedett levegőt (ezáltal annak jelentősen lecsökken a páratartalma is).
Vályogházat nem kell hőszigetelni.
A vályogház hőszigetelése valóban nagyobb körültekintést igényel, mint egy téglából épült házé. Azonban nem az dönti el a hőszigetelés szükségességét, hogy vályogból van-e vagy sem, hanem az, hogy meg vagy-e elégedve a fűtésszámláddal vagy sem. Ha túl magasnak tartod a fűtés költséget, akkor először foglalkozz a padlás hőszigetelésével.
Ha ez kész, és még mindig drága a meleg, akkor lehet a homlokzattal és az ablakok cseréjével foglalkozni. Legyél körültekintő! Nedves épületet soha ne hőszigetelj! A vályoghoz inkább válassz jó páraáteresztő képességű hőszigetelést, és nagyon fontos a megfelelő rögzítő dűbel kiválasztása.