A lábazat hőszigetelése olyan fontos, mint cipőt felvenni.
Hiába van egy jó meleg téli kabátod, ha nyári cipőben kell járnod télvíz idején.
Ha hőszigetelés nélkül hagyod ezt a részt, akkor számolj azzal, hogy a szobákban a falhoz közeli padlórész, és a padlóhoz közeli fal felület sokkal hidegebb lesz, mint a többi, és ezeken a helyeken jó eséllyel penészedés fog kialakulni.
A lábazat hőszigetelése más szigetelő rendszert igényel, mint a homlokzat többi része. Ez a terület a csapó esőnek sokkal jobban kitett rész, és fizikai igénybevétellel szemben is ellenállóbbnak kell lennie.
Előzőek miatt egy sokkal keményebb és vízálló rendszert kell ide felépíteni.
A lábazat méretét Te határozod meg azzal a megkötéssel, hogy legalább legyen 40 cm magas a járdától számítva.
A lábazati hőszigetelő rendszer a hőszigetelés anyagában és a vakolat fajtájában tér el a homlokzati résztől.
A hőszigetelő anyag polisztirol, de más eljárással készül, mint a homlokzati. Lehet zártcellás XPS (extrudált polisztirol) vagy formahabosított EPS lemez.
Az XPS eleve nem vesz föl vizet, mert olyan gyártási technológiával készül, hogy a benne lévő levegő sejtek zártak. A formahabosított lemez pedig ugyanolyan anyag, mit a homlokzati polisztirol, csak a gyártás során a lapokat egyenként sajtolják, így nem lesz vágott felület, a külső oldali levegő sejtek zárva maradnak. A formahabosított lábazati lemez sokkal keményebb, mint a homlokzati EPS.
A lábazat másik fontos eleme a bevonat. Ez általában az úgynevezett mozaik vakolat, ami régebben egy „mákos” szemcsés felületet eredményezett, manapság már kapható belőle egyszínű változat is, számtalan formában. Ez az anyag gyakorlatilag vízhatlan felületet biztosít, és akár súrolással is tisztítható.
Ha kő burkolatot akarsz, akkor arra figyelj, hogy a burkolat
- teljes felületén ragasztva legyen. Ragasztás során a burkolóanyag hátoldalát és a lábazat felületére is ragasztót kell kenni. Ez a technológia tovább növeli a vízállóságot, és tartóssá teszi a burkolatot.
- Flexibilis csemperagasztóval ragaszd a lapokat, és válassz S1 minőségűt. Normális üzletben tudni fogják, hogy az mi fán terem.
- Minél könnyebb burkolóanyagot válassz, mert leszakadhat. Ne legyen nehezebb 30-35 kg-nál négyzetméterenként.
- Használj „csavaros” dűbelt ezen a felületen, mert az sokkal nagyobb erővel rögzíti a rendszert a falba.