A dűbel a hőszigetelés tartósságának egyik záloga.
Olyan, mint az autóban a légzsák. Sose akarod látni, de mindig tudni akarod, hogy ott van.
A dűbel arra való, hogy a falazat és a hőszigetelés között egy oldhatatlan kapcsolatot hozzon létre.
Minden lánc olyan erős, mint a leggyengébb láncszeme. Ezért hiába használsz kiváló minőségű ragasztót, ha az alapfelület amire ragasztasz gyenge, mint a harmat. Pl. egy régi, porló vakolatra ragaszthatsz a legjobb ragasztóval, a hőszigetelés le fog válni, és ez lesz az eredmény:
A dűbel a hőszigetelő lapon keresztül mehanikailag rögzíti a hőszigetelő rendszert a fal szerkezethez, így teljesen mindegy, hogy milyen minőségű vakolat van a hőszigetelés és a fal között.
Közösségi oldalakon szoktam olvasni, hogy „Családi házhoz nem kell dűbel.” Ez a mondat sehogyan sem állja meg a helyét.
Talán onnan ered, hogy régebben a gyártók is azt mondták: két szintig nem szükséges a dűbel, ha nyers (vakolat nélküli) felületre ragasztunk. Tehát új falazatról van szó. Amióta azonban 10 cm lett a minimális vastagság, de nem ritka a 15-20 cm hőszigetelő lapok alkalmazása sem, ez a nézet megváltozott.
Mindig kell dűbel.
Létezik egy úgynevezett matrac effektus a hőszigetelő lapoknál.
Ez azt jelenti, hogy hő hatására változik a lapok térfogata. Mivel nem tudnak elmozdulni, kitáguláskor (melegben) a „hasuk” domborodik ki, összehúzódáskor (hidegben) pedig a sarkaik próbálnak kiemelkedni a síkból. Ennek a mozgásnak ez az eredménye:
Senki nem szeretne ilyet látni a házán. Nem is lehet helyrehozni. Megelőzni lehet. Mindig használj dűbelt!
A hőszigetelés előtt a dűbel fajtáját és hosszát ki kell választani.
A dűbel fajtáját a hőszigetelő rendszer (kőzetgyapot vagy EPS) és a falazat fajtája határozza meg.
A kőzetgyapot rendszer sokkal nehezebb, mint a polisztirol, ezért olyan dűbel kell hozzá, aminek nagyobb rögzítő ereje van. Ezek általában fémszeges vagy csavaros dűbelek, esetleg üvegszálas beütőszeggel vannak szerelve.
Ez nem fémszeges dűbel:
Ez viszont az:
Kérdezd meg a kereskedőtől, hogy milyen dűbelt ajánl! Ha megkérdezi miből van a fal, az már jó jel. Tízből nyolc nem fogja megkérdezni, csak odaírja valamilyen olcsó műanyag tárgynak az árát.
A jó minőségű dűbel egyik ismérve a 8 mm-es átmérő. Ha 10 mm-es dűbelt ajánlanak, az már ok az aggodalomra.
A fekete dűbel szintén gyanakvásra ad okot. Ez a piac olyan értékes, hogy egy csomó műanyag fröccsöntő vállalkozás dűbelnek látszó tárgyat dob a piacra fillérekért. Egy ilyen tárgy gyártása tényleg gyerekjáték, és néhány forintból megoldható. Egy olyan rögzítő eszköz, ami megbízhatóan képes megtartani egy többszáz kilós hőszigetelő rendszert a falon évtizedeken keresztül, már más kérdés. Válassz olyan dűbelt, ami már bizonyított: EJOT, FISCHER, HILTI, BAUMIT. STO, stb márkák.
Egy jó dűbel olyan stabilan áll a falban, hogy géppel is nehéz kihúzni. Ha kézzel képes vagy „kitépni” a falból a dűbelt, az biztos, hogy nem jól lett „telepítve”, silány minőségű vagy nem a falazatnak megfelelő.
A dűbel hosszát a hőszigetelő anyag-, a ragasztó és a meglévő vakolat vastagsága, valamint az adott dűbel rögzítési mélysége határozza meg.
Utóbbi azt jelenti, hogy milyen mélyen kell a szerkezetbe érnie a dűbelnek ahhoz, hogy hatékonyan tudjon rögzíteni. Nem igaz az, hogy minél mélyebben van a dűbel, annál jobb.
Az üreges tégla falazatok jellemzője, hogy a külső kéreg vastagabb és erős, míg a belső levegő cellákat elválasztó részek sokkal vékonyabbak és gyengébbek. Ezért a külső kéregben kell a dűbelnek rögzítenie. Ehhez pontos számítás kell:
Hőszigetelés vastagsága + ragasztó vastagsága (1 cm) + meglévő vakolat vastagsága + dűbel gyártó által előírt rögzítési mélység.
Az üreges tégla falazatokat nem szabad ütvefúróval fúrni, mert a belső cellák átszakadnak, és a dűbelek lógni fognak, kiesnek.
Ezeket a falazóanyagokat „karát” fúróval kell fúrni. Ez egy olyan fejlesztés, ami képes a téglát gyönyörűen megfúrni úgyis, ha nem ütvefúróval fúrod.
A dűbelek elhelyezésének van szisztémája. Ezt dűbelkiosztásnak nevezzük. Általában elmondható, hogy 6 db dűbel kell egy négyzetméter hőszigetelés rögzítéséhez. Kétféle rajzolat javasolt, a W és az ötpontos avagy T elrendezés. Ezek így néznek ki: