Ez a jól ismert fehér habszerű műanyag tábla, amit kiskorunkban hungarocellnek hívtunk.
Ma már számos néven megtalálható, de az anyag neve nem változik: polisztirol. Gyakran találkozunk az EPS megjelöléssel, ami azt jelenti hogy expandált polisztirol. A műszaki jellemzőre és az alapanyagra utal.
Homlokzati felhasználásra a Dryvit (drájvit) márkanéven terjedt el, ezért sok helyen még ma is így hívják a homlokzat hőszigetelését: drájvitozás.
Több fajta homlokzati EPS létezik.
Hármat említenék meg:
- Normál homlokzati polisztirol. Ez a közismert fehér, kemény „habszivacs”.
- Grafitos polisztirol. A fehér EPS továbbfejlesztett változata, 23%-kal jobb hőszigetelő képességgel. Grafit és Grafit Reflex változatok ismertek. Utóbbi egy továbbfejlesztett változat, ami a sötét grafitos polisztirolt megvédi a napsütéstől a felragasztás után a dűbelezésig. Miután a hőszigetelő lapokat dűbelekkel rögzítették, nem lesz további funkciója. A ragasztás és a dűbelezés között azonban könnyen előfordulhat, hogy a napsütés miatt a táblák „leugranak” a falról. Ez a hőtágulás miatt van, és kellemetlen jelenség. Reflex bevonattal megelőzhető.
- Open páraáteresztő EPS. A Baumit gyár által fejlesztett hőszigetelő lemez nagyon jó páraáteresztő képességgel. Ha aggódsz a falazat „lélegzése” miatt, akkor válaszd ezt, de csak komplett rendszerben hatásos: Open polisztirol, Open ragasztó, Open vakolat.
Nem fogok belemenni a gyártás módjába, és azzal sem untatlak, hogy a levegő a legjobb hőszigetelőanyag, vagy, hogy kőolajból gyártják.
Csak azt vizsgálom, hogy milyen előnyökkel, ill. hátrányokkal jár az alkalmazása. Így könnyebb lesz döntened, hogy Neked melyik a jobb.
Előnyei:
- Az egyik legolcsóbb tartós hőszigetelő anyag.
- Könnyű vele dolgozni.
- Könnyen beszerezhető.
- Könnyű a súlya.
Hátrányai:
- Nem jó páraáteresztő (bár van már erre megoldás: Baumit Open rendszer).
- Boldogan beleköltözik az egér.
- Magas hő hatására elolvad, de nem lángol, és nem terjeszti tovább a tüzet.
- Alacsonyabb hőszigetelő képesség, mint a kőzetgyapot.
A polisztirol nem mérgező.
Nemrég láttam egy Facebook csoportban egy bejegyzést: egy megnevezett, de nem létező román építész azt mondta, hogy a polisztirol alapú hőszigetelés mérgező, ezért Norvégiában már be is tiltották. Aztán röviden taglalta, hogy milyen módon keletkezik penész a polisztirol miatt, és az milyen rossz hatással van a gyerekekre. Az ásványgyapotot pedig méltatta.
Ráadásul egy olyan kattintás vadász honlapon jelent meg, ahol többek között arról esik szó, hogy „Válassz egy csillagot, megmondjuk milyen társ illik hozzád legjobban.” No komment.
- Röviden megjegyezném, hogy a polisztirol nem bocsát ki semmilyen káros anyagot.
- A penészedés nem azért van, mert polisztirollal hőszigeteltünk, hanem azért mert rosszul. Vagy a szellőztetés hiánya, vagy mindkettő együtt.
- A polisztirol lebontás után építési hulladékként elszállítható.
- A polisztirol nem környezetbarát termék. Kőolajból állítják elő, sok energia ráfordítással, és a szállítása is energiaigényes.
- A polisztirol újrahasznosítható. Készülhet belőle sporteszköz (szörfdeszka), csomagoló anyag, hőszigetelő anyag, töltőanyag és még számos más dolog.