Minden rendszer akkor működik hibátlanul, ha az elemei tökéletesen illeszkednek.
Pont úgy, mint egy óramű esetében.
Az óra ugyan sokkal összetettebb szerkezet, mint egy hőszigetelő rendszer, de 150 m2 hőszigetelő rendszer ára annyiba kerül, amennyi a világ legdrágább óráinak az induló ára: 1,5-2 millió Ft, mire a kivitelezők távoznak tőled.
Ezért érdemes úgy gondolni rá, hogy az alkatrészek amiből áll olyanok legyenek, amik tökéletesen illeszkednek egymáshoz.
A Rolex a világ egyik leghíresebb óra márkája. Még Ő is külső szállítók által gyártott alkatrészekből építi meg az óráit. Neked még sem lesz Rolex órád, ha megveszed ugyanazokat az alkatrészeket és otthon összerakod magadnak.
A hőszigetelő anyagok terén sem találsz egyetlen gyártót, aki az összes anyagot maga gyártja. Az alkotóelemeknek mégis együtt kell működniük a hőszigetelő rendszerben több évtizeden át. Ezért fontos, hogy legyen „valaki” összefogja ezeket, tesztelje és a nevét adja hozzá.
Így születtek meg a hőszigetelő rendszerek világában úgynevezett rendszergazdák. Ilyenek pl. a Baumit, LB-Knauf, Terranova, Mapei és még hosszú a sor.
Ezek a gyártók általában vakolatot és ragasztót gyártanak. A hőszigetelő lemezt, a dűbeleket, az üvegszövet hálót és az egyéb kiegészítő elemeket más – az adott területre specializálódott – gyártóktól vásárolják.
Hosszú és drága vizsgálatok során tesztelik azok működését, és ha nincs benne hiba, akkor dobják piacra a saját márkanevük alatt az adott hőszigetelő rendszert, amire a jobbak akár több évtizedes garanciát is vállalnak.
Mivel évente többmillió m2 nagyságú felületeket szigetelünk manapság, érthető módon ezen a piacon is kialakult a „fullgagyi” minőséget olcsón kínáló kereskedelmi rendszer.
Elvétve ezek között is lehet találni olyan elemeket, amik még átviszik a minimális szintet, vagy akár egész jókat. Azonban nemcsak kicsi a valószínűsége, hogy megtalálod külön-külön a megfelelő gyártókat, de nem lesz, aki garanciát vállaljon a kész „hőszigetelő rendszerre”.
Egyszer egy idős kivitelező partnerem által készített homlokzatot leszakított a szél. Nagyjából így nézett ki:
Nem pont ez a homlokzat volt, nem szeretném ha beazonosítható lenne.
A falhoz közel parkolt három autó is, amikben komoly kárt tett a rájuk zuhanó többszáz kilós hőszigetelő rendszer.
Három évig bírta gond nélkül, majd egy erős szélvihar úgy meghúzta a felületet, hogy a dűbeltányérok összehajlottak, és keresztül csúsztak a hőszigetelő anyagon.
A kár megközelítőleg 5 millió Ft volt.
A partneremnek kártalanítania kellett az autók tulajdonosait (felelősség biztosítása „természetesen” nem volt) és helyreállítani a homlokzatot.
Mikor odahívott, hogy segítsek neki, megkérdeztem milyen rendszer volt ez? Azt mondta nem tudja, csak bement a helyi tüzépre, és rendelt 2000 m2 hőszigetelő „rendszert”. Ez volt az olcsó, ezt kapta.
Mivel nem volt a kezében rendszergarancia, mindenhonnan elküldték. Lehet, hogy ha lett volna még 5 millió Ft-ja, akkor egy jó ügyvéd elkapta volna a dűbel gyártóját, de így esélye sem volt.
Ráadásul nemcsak a dűbellel lehet baj, hanem szinte minden egyes alkotóelemmel.
Ezért nem nevezzük ezeket rendszernek, csak hibrid (kevert) megoldásnak. A rendszergazda által tanúsított hőszigetelő rendszerek minden eleme igazolt minőségű, és a rendszergazda általi évtizedes (akár 25 évig tartó) garanciával bír.
Ha fontos számodra a nyugalom és a biztonság, akkor olyan rendszert vásárolsz, aminek van neve, és írásos garanciát ad hozzá a gyártó.